Pierwsza w Polsce operacja przepukliny pachwinowej z wykorzystaniem robota (rTAPP)

Pan Marcin to pierwszy pacjent w Polsce, któremu wykonano operację przepukliny pachwinowej z wykorzystaniem robota (rTAPP). Podczas zabiegu w innowacyjny sposób wprowadzono implant do pachwiny z dojścia przez otrzewną. Operacja robotyczna pozwala wykonać zabieg bardziej precyzyjnie, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko powikłań, a pacjent szybciej dochodzi do siebie.

Pierwszy pacjent po usunięciu przepukliny pachwinowej będzie mógł opuścić szpital następnego dnia. Szybszy powrót do sprawności to jedna wielu zalet operacji z wykorzystanym robota. Innowacyjny zabieg wykonany w gdańskim szpitalu Swissmed z pewnością rewolucjonizuje podejście do leczenia przepuklin pachwinowych. Tym bardziej, że szpital planuje wprowadzić zabiegi do standardu leczenia, co oznacza, że każdy pacjent, który zmaga się z przepukliną pachwinową będzie mógł z tej nowoczesnej metody skorzystać.

Przepuklina pachwinowa – dolegliwość co piątego mężczyzny

Przepuklina pachwinowa to powszechna dolegliwość, z którą zmierzy się nawet co piąty mężczyzna na świecie. Rokrocznie w Polsce z powodu przepukliny pachwinowej operowanych jest około 45 tysięcy osób! Jest to najczęściej wykonywany zabieg planowy w chirurgii ogólnej.

Najczęstszym objawem tej dolegliwości jest widoczne uniesienie w okolicy pachwiny. Przepuklina bywa bolesna, a nieleczona może prowadzić nawet do śmierci.

Jednym z pacjentów, którzy poddali się innowacyjnemu zabiegowi z wykorzystaniem robota jest Marcin Pech. W przypadku pana Marcina przepuklina pachwinowa pojawiała się nagle podczas wysiłku fizycznego na siłowni.

–  Nie mam klasycznych objawów jak ból, czy ciągnięcie – mówi Pan Marcin. – Wystający guzek jest jednak sporym problemem natury estetycznej.  Wiem od profesora, że nieleczona przepuklina może zagrażać życiu, a wtedy należy natychmiast zgłosić się na operację. Oczywiście, chciałem takiej sytuacji uniknąć dlatego zgłosiłem się jak najszybciej na planowy zabieg – dodaje.

–   Wbrew powszechnemu przekonaniu za powstanie przepukliny nie odpowiada słynne „dźwignięcie ciężaru”, tylko jest to następstwo budowy tkanki zakodowanej w naszych genach –   wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Maciej Śmietański, koordynator Centrum Leczenia Przepuklin w szpitalu Swissmed w Gdańsku.

Dodatkowo istnieją pewne czynniki ryzyka, które sprzyjają występowaniu przepuklin jak palenie papierosów, przewlekły kaszel, zaparcia, długotrwała, ciężka fizyczna praca, otyłość, przewlekła sterydoterapia.

Przepuklina sama „nie przejdzie”

Przepuklina sama „nie przejdzie”. Wraz z upływem czasu dolegliwości będą się nasilać. Jako że przepukliny pachwinowe stanowią defekt mechaniczny ściany brzucha nie mogą być leczone farmakologicznie. Jedynym sposobem na wyleczenie jest operacja.

– Zabieg zwykle nie musi być wykonywany w trybie pilnym, jednak wraz z upływem czasu przepuklina się powiększa, co powoduje, że zabieg robi się coraz bardziej złożony, wydłuża się okres rehabilitacji pooperacyjnej i dodatkowo przedłuża się dyskomfort związany z dolegliwością –  wyjaśnia prof. Maciej Śmietański.

W skrajnych przypadkach nieleczona przepuklina może prowadzić nawet do śmierci. Ostrym powikłaniem jest tzw. uwięźnięcie przepukliny. Do takiej sytuacji dochodzi, kiedy jelito nie może się wycofać do jamy brzusznej, a znajdujący się w tej części pokarm  nie przesuwa się dalej, a to powoduje niedrożność. Może również dojść do odcięcia dopływu krwi w jelicie. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Metody leczenia

Obecnie złotym standardem leczenia przepuklin są metody laparoskopowe, które zastępują klasyczną metodę Lichtensteina.

–  Metoda laparoskopowa pozwala pacjentowi szybciej dojść do pełnej aktywności fizycznej, znacznie skraca czas rekonwalescencji. Niekiedy jednak chorzy muszą być operowani klasyczną metodą Lichtensteina np. jeśli u chorego wcześniej występowały choroby nowotworowe miednicy lub prostaty – mówi prof. Maciej Śmietański.  – To jednak rzadkie przypadki – dodaje profesor.

Wykonany po raz pierwszy w Polsce zabieg przepukliny pachwinowej za pomocą robota (rTAPP) otwiera nowe możliwości w leczeniu tej choroby.

Główną zaletą robotów, które już wykonują wiele innych zabiegów w Polsce i na świecie jest bardzo wysoka precyzja. W wielu przypadkach technologia ta jest znacznie dokładniejsza niż jakiekolwiek inne metody operacyjne. Głębia obrazu oraz liczba szczegółów pozwala np. na oddzielenia zmian nowotworowych od zdrowych tkanek w chirurgii onkologicznej, czy urologii.

– Zabieg operacyjny z wykorzystaniem robota pozwala na większą precyzję, dzięki wizualizacji pola operacyjnego w obrazie trójwymiarowym, 10-krotnym powiększeniu, a także lepszej dostępności miejsc operowanych. Łatwiej nam dotrzeć do miejsc, które były wcześniej były niedostępne z punktu widzenia laparoskopu. Dzięki temu mamy możliwość operować z dokładnością jakiej nie dostarcza żadna inna obecnie znana na świecie technologia – mówi dr n. med. Mateusz Zamkowski.

Zaletami użycia nowej techniki z wykorzystaniem robota są szybsza rekonwalescencja, mniejsze rany pooperacyjne, a co za tym idzie również mniejsze ryzyko infekcji, ograniczenie bólu oraz redukcja ryzyka ponownej przepukliny.

– Pan Marcin może już jutro wrócić do aktywności, która mu odpowiada. Jeśli czuje się na siłach wsiąść na rower, pojechać na wycieczkę do lasu nie widzimy przeciwwskazań. Zwykle ok. 3, czy 4 dni odczuwalny jest ból po zabiegu, ale już po tygodniu można wrócić do zwykłej aktywności fizycznej, nawet do sportu – dodaje dr n. med. Mateusz Zamkowski.

+48 58 524 15 00