dr. n. med.

Mateusz Zamkowski

chirurg

Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (wówczas Akademia Medyczna w Gdańsku) w 2011 roku. Specjalizację z Chirurgii Ogólnej ukończył w Szpitalu Powiatowym w Kartuzach w 2019 roku (kierownik: dr n. med. Jerzy Ropel). W 2017 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na wydziale lekarskim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (promotor: dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz). Tematem rozprawy było porównanie wyników operacji przepuklin pachwinowych z użyciem siatki samomocującej z klasycznym zabiegiem techniką Lichtensteina. Całość wyników została oparta na materiale własnym. Jako pierwszy chirurg w Polsce zdał europejski egzamin FEBS AWS z zakresu rekonstrukcji przedniej ściany brzucha. Od 2023 Przewodniczący Polskiej Sekcji Przepuklin Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz członek Zarządu Głównego Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Potrzebujesz konsultacji?

Umów wizytę

Prelekcje i wystąpienia

Uczestnik i prelegent wielu sympozjów traktujących zarówno o chirurgii przepuklin jak i rekonstrukcji powłok brzusznych. Współtwórca sesji przepuklinowych na licznych kongresach. Prelegent na kongresach Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego w Manchesterze (2022) i Sitges (2023).

Członkostwo w towarzystwach

Wieloletni członek European Hernia Society (EHS). Od 2023 roku aktywnie działa w komisji ds. publikacji przy Europejskim Towarzystwie Przepuklinowym (EHS).

Członek Zarządu Towarzystwa Chirurgów Polskich i Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Przepuklinowego.

Grupy robocze

Członek grupy roboczej stworzonej przez prof. Macieja Śmietańskiego, gdzie wraz z naukowcami z Politechniki Gdańskiej, zajmuje się zagadnieniami z zakresu wytrzymałości materiałów (siatek przepuklinowych) i biomechaniki przedniej ściany brzucha. W wyniku współpracy wydano szereg publikacji na temat mechaniki brzucha, które znacznie wpłynęły na rozwój nauki w tym temacie.

Warsztaty i Edukacja

Współprowadzący licznych warsztatów naukowych (zajęć praktycznych i teoretycznych) dla chirurgów chcących doskonalić swoje umiejętności w zakresie chirurgii przepuklin.

Badania naukowe

Autor licznych publikacji o zasięgu światowym dotyczących przepuklin i chirurgii przedniej ściany brzucha (zarówno prac klinicznych, jak i eksperymentalnych). Kierownik naukowy największego Polskiego badania wieloośrodkowego sprawdzającego konieczność mocowania implantów w dużych przepuklinach pachwinowych typu M3 (MEFI TRIAL).

+48 58 524 15 00