Nawet co piąty mężczyzna zmierzy się z przepukliną pachwinową. Najczęstszym objawem tej dolegliwości jest widoczne uniesienie w okolicy pachwiny. Przepuklina jest bolesna, a nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. W gdańskim szpitalu Swissmed po raz pierwszy w Polsce zostanie wykonany zabieg operacyjny przepukliny pachwinowej za pomocą robota.

Z powodu przepukliny pachwinowej rokrocznie w Polsce operowanych jest około 45 tysięcy osób! Jest to najczęściej wykonywany zabieg planowy w chirurgii ogólnej. Szacuje się, że choroba dotknie ok. 20% mężczyzn i ponad 5% kobiet w populacji.

Najbardziej charakterystycznym objawem przepukliny jest widoczne uwypuklenie w rejonie pachwiny. Wyczuwalny „guzek” może z czasem powodować dyskomfort – ból, pociąganie, pieczenie. Objawy nasilają się kiedy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, np. podczas kaszlu, śmiechu, aktywności sportowej czy oddawania moczu.

Innowacyjny zabieg w Swissmed

Obecnie złotym standardem leczenia przepuklin są metody laparoskopowe, które zastępują klasyczną metodę Lichtensteina.

–  Metoda laparoskopowa pozwala pacjentowi szybciej dojść do pełnej aktywności fizycznej, znacznie skraca czas rekonwalescencji. Niekiedy jednak chorzy muszą być operowani klasyczną metodą Lichtensteina np. jeśli u chorego wcześniej występowały choroby nowotworowe miednicy lub prostaty – mówi prof. Maciej Śmietański.  – To jednak rzadkie przypadki – dodaje profesor.

Na początku maja w gdańskim Szpitalu Swissmed po raz pierwszy w Polsce zostanie wykonany zabieg przepukliny pachwinowej za pomocą robota. Główną zaletą robotów, które już wykonują wiele innych zabiegów w Polsce i na świecie jest bardzo wysoka precyzja. W wielu przypadkach technologia ta jest znacznie dokładniejsza niż jakiekolwiek inne metody operacyjne. Robota używa się np. do oddzielenia zmian nowotworowych od zdrowych tkanek w chirurgii onkologicznej, czy urologii.

Czy tak jest w operacjach przepuklin?

–  Jako zespół naukowy, współpracujemy z wieloma osobami z różnych dziedzin, co pozwala nam widzieć pewne kwestie w różny sposób. Próbujemy nowej metody, zaczynamy pracę nad nowymi możliwościami dla pacjentów mając nadzieję, że ta technologia otworzy nam kolejne drzwi – mówi prof. Śmietański. – Mamy nowe narzędzie i teraz będziemy mieli okazję zobaczyć, na ile ta metoda będzie dawała naszym chorym zauważalny zysk kliniczny – mówi profesor.

Zabieg operacyjny z wykorzystaniem robota będzie wykonywany jako robotowa modyfikacja metody TAPP, czyli wprowadzenia implantu do pachwiny z dojścia przez otrzewną.

Zaletami użycia nowej techniki z wykorzystaniem robota są szybsza rekonwalescencja, mniejsze rany pooperacyjne, a co za tym idzie również mniejsze ryzyko infekcji, ograniczenie bólu oraz redukcja ryzyka ponownej przepukliny. Pacjent odzyskuje sprawność po ok.  1-2 dniach. Do pracy lub aktywnego sportu wraca najpóźniej po 2 tygodniach.

Więcej o leczonych przepuklinach oraz zespole specjalistów można przeczytać na stronie Centrum Leczenia Przepuklin.

+48 58 524 15 00