Rejestracja: (+48) 58 524 15 00
LEKARZE SZPITAL PRZYCHODNIA PRZEPUKLINY OKULISTYKA CENNIK
POŁOŻNICTWO GINEKOLOGIA 24H SENIORZY PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY GALERIA BEZPIECZNY SZPITAL

Leczenie choroby żylakowej

Nowoczesne chirurgiczne i niechirurgiczne metody leczenia choroby żylakowej

Choroba żylakowa dosięga coraz większą populację społeczeństwa. Jej postacie bywają różne i różnie się je leczy. Nie ma jednej uniwersalnej metody leczenia, dlatego też powstało Centrum Leczenia Choroby Żylakowej. W naszym centrum zajmujemy się wszystkimi postaciami choroby, od pajączków poprzez leczenie żylaków i powikłań choroby żylakowej jakim są obrzęki i owrzodzenia żylne.

1. Wizyta konsultacyjna

Chorzy zgłaszają się na konsultację do lekarza specjalisty z zakresu chirurgii naczyń, gdzie oceniany jest stopień zaawansowania choroby. Jeżeli jest konieczne zlecane jest badanie dopplerowskie, które pozwala na dokładną ocenę rozwiniętej patologii żylnej. Dokładna ocena zaawansowania choroby pozwala wybrać właściwą terapię.

2. Leczenie nieoperacyjne

Farmakoterapia

Polega na podawaniu leków poprawiających napięcie ściany żylnej oraz przeciwdziałające skutkom zaburzeń w mikrokrążeniu i zastojowi limfatycznemu, zawsze towarzyszących patologii żylnej. W wielu przypadkach zachodzi konieczność stosowania leków przeciwzakrzepowych.

Kompresoterapia

Ucisk powoduje zmniejszenie średnicy naczynia żylnego i przepuszczalności włośniczkowej ułatwia powrót żylny. Przeciwdziałając obrzękowi oraz zastojowi limfatycznemu działanie swoje kieruje na główne, zgłaszane przez chorych dolegliwości. Zastosowanie znajdują tu zarówno elastyczne jak i nieelastyczne bandaże oraz różne rodzaje pończoch i rajstop uciskowych.

Skleroterapia

Likwidacja żylaków poprzez śródnaczyniowe wstrzyknięcia chemicznych środków obkurczających, co ma wywoływać jego zarośnięcie. Często jej wyniki są wyłącznie kosmetyczne i czasowe, jeżeli chory nie został prawidłowo zdiagnozowany. Stosowanie skleroterapii ( obliteracji naczyń ) jest właściwym leczeniem pajączków i drobnych żylaków ( venule ). Większe żylaki wymagają zastosowania dodatkowych urządzeń - USG Doppler lub flebografii w trakcie wykonywania zabiegu skleroterapii. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka powikłań w trakcie zamykania większych naczyń. Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie bez znieczulenia i jest prawie całkowicie niebolesny. W miejscu podania środka obliterującego pojawia się zaczerwienienie, które znika po parunastu godzinach. Przy większych żylakach pojawia się nieznaczny odczyn zapalny i drobne przebarwienie, które ustępuje po kilkunastu dniach. Po zabiegu chorzy muszą parę minut pospacerować, a następnie mogą powrócić do codziennych czynności. Jedynie po zabiegu wymagane jest stosowanie specjalnych bandaży lub pończoch uciskowych, które można nabyć na miejscu.

3. Leczenie operacyjne

Wykonujemy pełny zakres chirurgii żylnej. Chorzy operowani są po konsultacji z chirurgiem naczyniowym w dniu przyjęcia. Rodzaj znieczulenia jest dobierany indywidualnie według wskazań, pozwalające na bezbólowy przebieg operacji i pooperacyjny. Wypis chorych jest w dniu operacji lub w dniu następnym. Kontrola i usunięcie szwów ustalane jest w momencie wypisu. Szwy usuwamy w naszym ambulatorium.

Metody operacji:

  • Metoda klasyczna - zarezerwowana do przypadków bardzo zaawansowanych w chorobie żylakowej. Polega na wycięciu głównej żyły powierzchownej odpowiedzialnej za powstanie żylaków oraz wszystkich zmienionych patologicznie żył na kończynie.
  • Miniflebektomia - nowoczesny małoinwazyjny (powoduje minimalny uraz, niewielką bolesność) zabieg chirurgiczny (wykonywany metodą Meullera lub Varadaya), polegający na usuwaniu niewydolnych, żylakowato zmienionych gałęzi żylnych przez mikronacięcia (cięcia od 2 do 3 milimetrów) przy użyciu specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. Po kilku dniach można wrócić do aktywności zawodowej. Doskonały efekt kosmetyczny.
  • Metoda laserowa - bardzo nowoczesna, małoinwazyjna metoda, w której nie usuwa się samych żylaków, tylko zamyka się żyłę odpiszczelową lub inną, a to w konsekwencji prowadzi do zaniku żylaków. Do światła naczynia wprowadza się światłowód i promienie lasera zamykają światło naczynia od wewnątrz. Metodzie laserowej towarzyszy często miniflebektomia.
  • Metoda kriochirurgiczna -jest to kolejny postęp w leczeniu choroby żylakowej nawet w jej bardzo zaawansowanych przypadkach. Metoda zmniejsza liczbę cięć nawet przy bardzo dużych żylakach. Używamy specjalnych sond, które wprowadzamy pod skórę. Dzięki zastosowaniu azotu oziębiamy złotą końcówkę sondy co pozwala łatwo usunąć żylaki.

Informacja

Zapoznaj się z ważnnymi dokumentami do pobrania dla pacjentów szpitala:
Dokumenty do pobrania

Formularz kontaktowy

Ładowanie