Pierwszy DIEP w Szpitalu Swissmed!

Po raz pierwszy w naszym szpitalu został wykonany DIEP, czyli zabieg z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej piersi. Dzięki temu zabiegowi pacjentka uzyskała pierś o naturalnym wyglądzie i podobnej budowie jak pierś zdrowa. Lekarze wykorzystali tkanki z powłok brzucha!

Zabieg przeprowadził zespół dr n. med. Daniela Maliszewskiego

Jak przebiegł zabieg? 

Stosując techniki mikrochirurgiczne, chirurdzy pobrali płat z powłoki jamy brzusznej i zespolili naczynia płata z wybranymi naczyniami zlokalizowanymi na klatce piersiowej pod mikroskopem. 

Zabieg wykonywany był przez dwa zespoły chirurgiczne. Pierwszy zespół zajmował się pobraniem płata z podbrzusza, izolując i wybierając odpowiednie naczynia, a następnie przygotował naczynia nabrzuszne dolne do zespalania w kolejnym etapie. Jednocześnie  drugi zespół usunął fragment skóry w miejscu wcześniejszej mastektomii, a także wyciął fragment mięśnia piersiowego większego. Poprzez usunięcie fragmentu żebra przygotował naczynia piersiowe wewnętrzne do zespalania z naczyniami płata DIEP. Następnie chirurdzy modelowali i wszyli płat oraz zamknęli ubytki powłok jamy brzusznej.

 

Dla kogo? 

Ten innowacyjny zabieg dedykowany jest pacjentkom, które wcześniej przeszły mastektomię oraz radioterapię, gdzie pierś rekonstruuje się z tkanek własnych. 

 

Zalety zabiegu

 • Naturalny wygląd i odczucie piersi: rekonstrukcja przy użyciu własnej tkanki tłuszczowej pacjentki daje bardziej naturalny wygląd i odczucie piersi w porównaniu z implantami silikonowymi.
 • Brak użycia implantów: uniknięcie potencjalnych komplikacji związanych z implantami, takich jak infekcje, kapsułkowe przykurcze czy konieczność wymiany implantów w przyszłości.
 • Lepsze wyniki estetyczne: skóra i tkanka tłuszczowa pobrana z podbrzusza jest bardziej podobna do naturalnej tkanki piersi, co daje lepsze wyniki estetyczne.
 • Korzystny efekt dla brzucha: usunięcie nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej z podbrzusza, może poprawić wygląd brzucha.
 • Minimalne uszkodzenie mięśni: w przeciwieństwie do metod takich jak TRAM flap, metoda DIEP nie uszkadza mięśni brzucha, co zmniejsza ryzyko osłabienia mięśni i powikłań związanych z ruchem i siłą mięśni brzucha.
 • Niższe ryzyko przepukliny: ponieważ mięśnie brzucha pozostają nienaruszone, ryzyko powstania przepukliny pooperacyjnej jest mniejsze.
 • Mniejsze ryzyko martwicy tkanek: precyzyjna selekcja naczyń krwionośnych (perforatorów) poprawia ukrwienie przeszczepionych tkanek, co zmniejsza ryzyko martwicy.
 • Długotrwałe efekty: efekty rekonstrukcji metodą DIEP są trwałe i nie wymagają dodatkowych zabiegów korekcyjnych w takim stopniu jak w przypadku implantów.
 • Odpowiednia dla pacjentek po radioterapii: metoda DIEP jest szczególnie korzystna dla pacjentek, które przeszły radioterapię, ponieważ tkanka tłuszczowa jest mniej podatna na komplikacje po napromienianiu niż implanty.
 • Możliwość dalszej modyfikacji: w razie potrzeby, zabieg można uzupełnić o drobne korekty estetyczne w przyszłości, takie jak symetryzacja piersi czy poprawa kształtu.
 • Zmniejszenie ryzyka reakcji immunologicznych: wykorzystanie własnej tkanki pacjentki zmniejsza ryzyko reakcji immunologicznych i odrzutu przeszczepu.
+48 58 524 15 00