REJESTRACJA
(+48) 58 524 15 00
POMOC DORAŹNA
(+48) 58 524 15 89
LEKARZE SZPITAL PRZYCHODNIA PRZEPUKLINY OKULISTYKA CENNIK
POŁOŻNICTWO GINEKOLOGIA 24H LECZENIE OTYŁOŚCI PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY PAKIETY ZDROWOTNE POMOC DORAŹNA

USG jamy brzusznej


wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej chorego na plecach. Lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Substancja ta jest obojętna dla skóry i łatwo się zmywa woda z mydłem. Przesuwając głowicę aparatu uzyskuje się obrazy całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora.

Do USG jamy brzusznej należy się odpowiednio przygotować:

Dzień przed badaniem:

 • dieta lekkostrawna, z wyłączeniem jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa
 • Espumisan 3 x 2 kapsułki lub Ceolat (2x2 tabl.). Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków.

2-6 godzin przed badaniem:

 • nie przyjmować pokarmów
 • nie przyjmować płynów gazowanych i słodzonych (można pić wodę niegazowaną)
 • nie palić tytoniu
 • nie żuć gumy

USG dróg moczowych, gruczołu krokowego oraz narządów rodnych kobiety


Warunkiem prawidłowego obrazowania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne narządów małej miednicy jest wypełnienie pęcherza moczowego. Pęcherz moczowy wypełniony moczem wypycha pętle jelitowe z miednicy małej i stanowi swoiste "okno ultrasonograficzne" umożliwiające obserwację narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny oraz pęcherza moczowego.

Sposób przygotowania do badania:

Dzień przed badaniem:

 • dieta lekkostrawna, z wyłączeniem jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa
 • u osób ze znaczną nadwagą Espumisan 3 x 2 kapsułki lub Ceolat (2x2 tabl.). Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi     przeszkodę dla ultradźwięków.

2-6 godzin przed badaniem:

 • nie przyjmować pokarmów
 • nie palić tytoniu
 • nie żuć gumy

2-3 godziny przed badaniem:

 • wypić 1-1,5 litra wody niegazowanej i nie oddawać moczu

USG naczyniowe metodą Dopplera


jest badaniem ultrasonograficznym pozwalającym ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i sercu. Można ocenić zmiany prędkości przepływu krwi w miejscu przeszkody wewnątrznaczyniowej czy przewężenia całego naczynia, przedstawić unaczynienie patologicznego guza oraz obliczyć ilościowe parametry przepływu krwi.

Wskazania do wykonania badania:

 • Zaburzenie krążenia obwodowych naczyń tętniczych i żylnych.
 • Objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego.
 • Stany kliniczne sugerujące przetoki naczyniowe.
 • Tętniaki aorty i naczyń brzusznych.
 • Ocena stanu krążenia narządów przeszczepionych.
 • Ocena serca

Badanie wykonywane jest na zlecenie lekarza. Nie potrzeba specjalnego przygotowania pacjenta

Wlew doodbytniczy (kolonografia)


Przygotowanie do badania:

W przeddzień badania:

Należy przyjmować wyłącznie klarowne płyny ( niegazowana woda mineralna, herbata, czarna kawa, nieprzecierowe soki owocowe) i około godziny 14.00  przyjąć  zawartość preparatu X-PREP (kupujemy w aptece na receptę, następnie przez 1-2 godziny należy wypić 4-5 litrów wody niegazowanej. Ilość wody jest bardzo ważna ze względu na ryzyko odwodnienia). Zamiast X-PREP można zastosować preparat Fortrans - dostępny na receptę (zawartość 4 saszetek rozpuszczamy w 4 litrach wody niegazowanej, następnie w ciągu 3-4 godzin należy wypić cały przygotowany roztwór).

W dniu badania nie należy nic jeść przed badaniem.

Po badaniu:

Przez jakiś czas po badaniu stolce będą białe i będą twardsze niż normalnie. Aby uniknąć zaparć należy pić duże ilości płynów oraz jeść owoce aby oczyścić jelito za środka cieniującego.

USG piersi


Jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które wykrywa zmiany łagodne i nowotworowe. USG ma wiele zalet: jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym. W przeciwieństwie do mammografii można je wielokrotnie powtarzać.

Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku. USG piersi zaleca się wykonywać u kobiet poniżej 35 - 40 roku życia jako element diagnostyki uzupełniającej badanie piersi przez lekarza. Także u starszych kobiet, których piersi zawierają dużo tkanki gruczołowej lub włóknistej ultrasonografia powinna być wykonana jako badanie uzupełniające do mammografii.

Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było - np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

Formularz kontaktowy

Ładowanie