Rejestracja: (+48) 58 524 15 00
LEKARZE SZPITAL PRZYCHODNIA PRZEPUKLINY OKULISTYKA CENNIK
POŁOŻNICTWO GINEKOLOGIA 24H SENIORZY PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY GALERIA BEZPIECZNY SZPITAL

Endoskopia kapsułkowaMając na uwadze wygodę i komfort pacjenta badanie może być wykonane u Państwa w domu po wcześniejszym ustaleniu terminu. System kapsułki endoskopowej zostanie zainstalowany i pozostawiony w domu pacjenta na czas badania. Po ok. 12 godzinach uzyskane obrazy zostaną zgrane w formie elektronicznej i zabrane do interpretacji.

Endoskopia kapsułkowa jest nowym, rewolucyjnym badaniem nieinwazyjnym jelita cienkiego. W niedługim czasie dostępna będzie wersje do badania jelita grubego. Jest badaniem bezpiecznym, dobrze tolerowanym przez pacjentów, można je wykonać ambulatoryjnie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 9-10 lat.

W trakcie badania pacjent może kontynuować swoją zwykłą codzienną aktywność. Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej jelita cienkiego i wykonuje się je przy podejrzeniu zmian patologicznych zlokalizowanych  w tej części przewodu pokarmowego. Jelito cienkie stanowi w pewnym sensie lukę diagnostyczną, gdyż dotychczas stosowane metody diagnostyczne takie jak: gastroskopia, kolonoskopia, pasaż, tomografia komputerowa, angiografia dawały łącznie jedynie w około 40% prawidłową diagnozę.
Badania kliniczne wskazują, że proponowana Państwu metoda endoskopii kapsułkowej pozwala uwidocznić zmiany będące prawdopodobną przyczyną diagnozowanych objawów z ponad 70% skutecznością. Już w tej chwili jest uznawana za badanie z wyboru do oceny zaburzeń jelita cienkiego. Badanie nie zastępuje więc ani gastroskopii, ani kolonoskopii. Metoda nie pozwala także obecnie na pobieranie biopsji oraz na zastosowanie żadnej terapii endoskopowej. Pozwala jednak na uzyskanie rzeczywistych obrazów błony śluzowej jelita cienkiego co dotychczas było możliwe, wyłącznie po otwarciu jamy brzusznej.

Kapsułka MiroCam renomowanej firmy IntroMedic jest urządzeniem wielkości tabletki multiwitaminowej ( 24×11 mm), zawiera zminiaturyzowaną kamerę cyfrową, soczewkę, lampę błyskową LED, nadajnik, antenę i baterię. Zestaw do endoskopii kapsułkowej obejmuje także rejestrator z kompletem anten przyklejanych do skóry pacjenta oraz komputer ze specjalnym programem. MiroCam służącym do analizowania zdjęć przesłanych z kapsułki. Kapsułka jest połykana przez pacjenta i przemieszcza się biernie przez przewód pokarmowy dzięki jego naturalnym ruchom perystaltycznym. W tym czasie kamera znajdująca się wewnątrz kapsułki wykonuje liczne zdjęcia jelita cienkiego (3 zdjęcia na sekundę, w czasie 11 godzin trwania badania). Uzyskane obrazy przekazywane są, za pośrednictwem naturalnego przewodnictwa ciała człowieka, przez zestaw 9 anten przyklejonych na brzuchu pacjenta, do rejestratora danych, który pacjent nosi na pasku zapiętym wokół pasa. Sygnały wysyłane przez kapsułkę umożliwiają także określenie jej przybliżonej pozycji w jamie brzusznej.

Badanie trwa 11 godzin, ponieważ tyle wynosi żywotność baterii zasilających kapsułkę. Po upływie tego czasu uzyskane dane są przekazywane z rejestratora do stacji komputerowej a oprogramowanie MiroCam przetwarza je na obrazy które są następnie oglądane i analizowane przez lekarza. Kapsułka jest jednorazowa i po zakończeniu badania jest wydalana z organizmu w sposób naturalny.

Przygotowanie pacjenta do badania:

Do badania żołądek, jelito cienkie i grube powinno być oczyszczone. W tym celu należy:

  • 3 dni przed badaniem pozostawać na diecie półpłynnej,

  • w dniu poprzedzającym badanie zastosować środek do czyszczenia jelita Fortrans lub X-preparatem   zgodnie z instrukcją (patrz przygotowanie do kolonoskopii).


Opis procedury badania:

1.   Pacjent powinien być odpowiednio przygotowany do badania zgodnie z zaleceniem lekarza. Kapsułka endoskopowa będzie przez 12 godzin wykonywała zapis badania. Jej wymiary to 24x11 mm

 
2.   Poniższe zdjęcia obrazują rozmieszczenie 9 przyklejanych elektrod na ciele pacjenta. Takie przygotowanie pozwala na kontynuowanie procedury.
  3.   Trzymając opakowanie kapsułki do góry dnem należy zerwać powłokę sterylnego opakowania:

   
4.   Trzymając pudełko z kapsułką MiroCam, podnieś pokrywę pudełka 

 


   5.  Chwyć kapsułkę prawą ręką i usuń z pudełka. Nie dotykaj czoła kapsułki

    6.   Po uprzednim umyciu rąk można wyciągnąć kapsułkę z opakowania za specjalny listek po czym chwycić końcówkę kapsułki kciukami i palcami wskazującymi, jak na zdjęciu poniżej

 
     7.   Do odczytu i przesyłu sygnałów z kapsułki służy odbiornik bezprzewodowy. Otrzymany zapis interpretuje lekarz przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego
Poniżej prezentujemy zdjęcia poglądowe wykonane za pomocą kapsułki endoskopowej.  
Informacja

Zapoznaj się z ważnnymi dokumentami do pobrania dla pacjentów szpitala:
Dokumenty do pobrania

Formularz kontaktowy

Ładowanie